Komentowana treść: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
[#1] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
(...)There are a number of very interesting PowerPC CPU initiatives currently in the works which will reinvigorate its potential for desktop applications. This can only be good news for the AmigaOS4.x (and MorphOS) community. If the AmigaOne X1000 is a commercial success this will help to fuel the future development of complementary AmigaOne hardware.
Jak to rozumieć? MorphOS będzie działał na nowym sprzęcie, być może tym samym co AmigaOS?
[#2] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@adam_mierzwa, post #1

Ja bym stwierdzil raczej, ze chodzi o ogolne stwierdzenie z punktu marketingowego, ze cos sie dzieje w swiatku amigowym. Watpie aby MOS zostal kiedykolwiek wydany na x1000. Sprzet jednostkowy(< 1000 a nawet 500? ), na pewno bedzie zbugowany (ciezko tego uniknac, vide a1,peg1 itp. ) i ta cena. Poszukaj w watku na mzone wpisu pega albo innej osoby z MOST w ktorym stwierdzili, ze sie nie oplaca marnowac czasu. Z czym i ja sie zgadzam.


Ostatnia edycja: 30.10.10 14:44:01
[#3] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@adam_mierzwa, post #1

Raczej chodziło o to, że rynek PowerPC jeszcze się nie kończy a jak wiadomo MorphOS działa na tych procesorach.

Wywiad jak wywiad, niestety nie wnosi nic nowego. Trzeba poczekać na fakty.
[#4] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pampers, post #3

Wywiad jak wywiad, niestety nie wnosi nic nowego.

Odniosłem po lekturze bardzo zbliżone wrażenie.
[#5] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pampers, post #3

Panowie. Świat PowerPC w Macach już się skończył ale dla Apple. Chyba nie wiecie, że Sprzęt Apple też jest wadliwy. Z czasem popuchną kondensatory i się wyleją. Z mojego doświadczenia Apple robi sprzęt który pada aby użytkownik kupił nowy (głównie dotyczy się to zasilaczy i baterii. Miałem już kilka MacBooków z Intelem w środku co padły płyty główne. Ten sprzęt z Intelem jeszcze się ratuje ale te z G4 już nie i lądują w śmietniku albo na eBay. Jeśli X1000 wypali i będą następne wersje to nie sądzę, żeby przeniesienie MorphOSa na X-1000 i następców było stratą czasu. Sprzęt będzie nowszy i jak sądzę dłużej wytrzyma.

P.S. oczywiście jak cena sprzętu za X1000 i następców będzie rozsądniejsza bo jak na razie to jest kosmiczna...

Ostatnia edycja: 30.10.10 16:13:26
[#6] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@MaveRick, post #5

No wlasnie, cena odgrywa glowna role bo nawet osoby z zagranicy kupowac x1000 tak ochoczo nie chca. Koszt x1000 jest porownywalny z takim aliendesign ktory miazdzy ja pod kazdym wzgledem. Dlatego nie ludz sie, x1000 nie wypali bo jest wlasnie za droga, moim zdaniem.
[#7] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@MaveRick, post #5

Nawet gdyby, to po co mi taki komp za taka cenę na którym żadnego sensownego softu nie odpale (grafika). Newtek swoje najnowsze dzieło zamierza (oficjalnie) wydać między innymi na "various linux" ale jakoś nie nie wierzę, że będzie kompilacja na linux powerpc.

PS. ppc ląduje na śmietniku ale jest tego tyle, że dla nas starczy - zróbmy zapasy ;)


Ostatnia edycja: 30.10.10 17:14:43
[#8] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@MaveRick, post #5

Miałem już kilka MacBooków z Intelem w środku co padły płyty główne. Ten sprzęt z Intelem jeszcze się ratuje ale te z G4 już nie i lądują w śmietniku albo na eBay.

To jak to w końcu jest. Padały Ci sprzęty z Intelem, ale się "jakoś broni". A ile Ci padło sprzętów z PowerPC? Więcej?

G4 lądują na śmietniku i eBayu nie dlatego, że padają, tylko dlatego, że nie są w stanie konkurować wydajnością ze współczesnymi procesorami x86, oraz dlatego że zarówno sam MacOS jak i kluczowe dla niego aplikacje są rozwijane obecnie tylko dla x86. Z punktu widzenia osoby używającej po prostu MacOS X do pracy, X1000 jest takim samym śmieciem jak ten PowerMac którego wystawia na eBayu za 100 dolarów. Z tego samego powodu na śmietniku (na eBayu nawet nie, bo kto to kupi...) lądują pecety z Pentium III. Sam mam taki sprzęt i jest stuprocentowo sprawny, ale co z tego.

A co do ewentualnego przeportowania MorphOS-a na X1000 jeżeli ten sprzęt wypali... Powiem krótko. Najpierw może niech wypali. A potem porozmawiamy.
[#9] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@G. Kraszewski, post #8

Z tego samego powodu na śmietniku (na eBayu nawet nie, bo kto to kupi...) lądują pecety z Pentium III. Sam mam taki sprzęt i jest stuprocentowo sprawny, ale co z tego.


Moze Morphosa przeportujcie :)
[#10] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@G. Kraszewski, post #8

Ale co to znaczy dla ciebie "jeżeli ten sprzęt wypali"? Ukaże się w sprzedaży? Czy chodzi o określoną, minimalną liczbę sztuk? Jaka to liczba? Czy może coś jeszcze innego miałeś na myśli?
[#11] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@adam_mierzwa, post #10

Imo portowanie systemu na sprzęt który sprzeda się np w 500 sztukach jest po prostu stratą czasu. Szczególnie, że większość kupi go pod AmigaOS4.
[#12] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pawelini, post #9

Moze Morphosa przeportujcie

Co ten komentarz wnosi do dyskusji?
[#13] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@adam_mierzwa, post #10

Ale co to znaczy dla ciebie "jeżeli ten sprzęt wypali"? Ukaże się w sprzedaży? Czy chodzi o określoną, minimalną liczbę sztuk? Jaka to liczba? Czy może coś jeszcze innego miałeś na myśli?

Nie jestem osobą, która mogłaby samodzielnie decydować o porcie MorphOS-a na jakikolwiek sprzęt. Nie rzucę tu więc żadną liczbą, żeby uniknąć potem łapania mnie za słówka przez różnych forumowych mistrzów słowa pisanego. Na razie fakty są takie, że X1000 nie jest dostępny w sprzedaży. Jakakolwiek zatem dyskusja o portowaniu MorphOS-a na X1000 jest na chwilę obecną bezprzedmiotowa. Bardzo prawdopodobny jest scenariusz, że historia X1000 skończy się na serii betatesterskiej.
[#14] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@G. Kraszewski, post #13

A co wnosi Twoje okreslanie prawdopodobienstwa? Przestraszyc chcesz kogos? Zniechecic ? Pookreslaj prawdopodobienstwa ukazania sie systemu, ktorym jestes zainteresowany na cokolwiek.
Jak dla mnie moglby sie na nowa amige ukazac i aros i morfos, wraz z debianem i wszystkim innym co nieamigowe, jako fan instalowania wszystkiego na wszystkim, stanowil by dla mnie jakis tam dodatek. Jesli firma miala by z tego pozytek to czemu nie. W normalnych warunkach pewnie na gorze dalo by sie jakos uzgodnic warunki wspolpracy czy wydania systemu, na co by nie mowic atrakcyjna i nowa platforme sprzetowa. Ale tu nie ma "normalnych warunkow". Z kim niby mial by dyskutowac aeon.. W normalnych warunkach z takimi inicjatywami pewnie wychodza systemy niszowe, jakimi w tej pozycji i sytuacji sa mos i aros, cienko to widze. Nie wiem jaki jest stopien zacietrzewienia innych czlonkow mosteamu procz rodzimych.
[#15] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pampers, post #11

Równie dobrze można powiedzieć, że portowanie czegokolwiek na amigowym rynku to strata czasu. Te 500szt, które podałeś przykładowo, nie jest liczba wcale małą - w porównaniu z przyrostem opłaconych licencji kolejnej wersji MorphOS-a.
Nie ukrywam, że w przypadku MorphOS-a liczyłem na coś jak ambicja programistów (nowy unikalny sprzęt), bo w to, że dotychczasowi "morfosowcy" rzuciliby się na X1000, przy jej cenie, to nie wierzę.
[#16] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pawelini, post #14

A co wnosi Twoje okreslanie prawdopodobienstwa?

Niegrzecznie jest odpowiadać pytaniem na pytanie. Ale to może tylko zwykły brak argumentów.

Przestraszyc chcesz kogos?

Przestraszyć czym? Tym, że może nie być MorphOS-a na X1000? Dla większości osób pragnących nabyć ten sprzęt, taki argument nie ma żadnego znaczenia, ba są zapewne tacy, dla których mogłoby być to zaletą.

Pookreslaj prawdopodobienstwa ukazania sie systemu, ktorym jestes zainteresowany na cokolwiek.

A o czym ja piszę cały czas w tym wątku? O prawdopodobieństwie ukazania się MorphOS-a na X1000. Prawdopodobieństwo ukazania się AmigaOS 4 to bez wątpienia 100%, wszak były już pokazy.

W normalnych warunkach z takimi inicjatywami pewnie wychodza systemy niszowe, jakimi w tej pozycji i sytuacji sa mos i aros

Tu się akurat zgadzamy, w środowisku zainteresowanym X1000 MorphOS byłby raczej niszowym systemem. Nie po to wszak wydaje się 1500 funtów na komputer, żeby potem uruchamiać na nim MorphOS-a, który równie dobrze działa na komputerze za 100 funtów...

Nie wiem jaki jest stopien zacietrzewienia innych czlonkow mosteamu

W porównaniu do stopnia zacietrzewienia, jaki prezentujesz w tym wątku - z pewnością niewielki.
[#17] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@G. Kraszewski, post #13

"Jakakolwiek zatem dyskusja o portowaniu MorphOS-a na X1000 jest na chwilę obecną bezprzedmiotowa."
To samo pytanie zadałem ci ponad pół roku temu, i uzyskałem identyczną odpowiedź. I o ile w okresie "teasera" mogłem się zgodzić z tym stwierdzeniem, o tyle teraz nie bardzo (za daleko to zaszło, i jest działający sprzęt).
Wcześniej czy później MOS team będzie musiał się określić co do dalszego rozwoju, gdy sprzęt Apple się skończy. No ale rozumiem twoją wstrzemięźliwość w temacie X1000.
[#18] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@adam_mierzwa, post #15

Nie ukrywam, że w przypadku MorphOS-a liczyłem na coś jak ambicja programistów

Widocznie ambicja programistów nie sięga tak daleko, żeby kupować kota w worku za 750 funtów (zaliczka na betaprogram), podpisując jednocześnie dość niekorzystną dla siebie umowę. Tyle jeszcze modeli Maców w śmietnikach... PowerBooki, G5...

Swoją drogą, to zastanawiające, sprzęt jeszcze w wersji przyszłej beta, AmigaOS 4 jeszcze nie miał szans pokazania na nim swoich pazurów, a ludzie już chcą MorphOS-a... Prawda? .
[#19] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pawelini, post #14

A może by tak skoncentrować się na wypowiedziach na temat, koledzy?

Nie licytuj się "stopniem zacietrzewienia", bo ktoś może Cię przelicytować, cytując na przykład główego pomysłodawcę X1000 (którym nie jest, jak wynika z wywiadu, Trevor Dickinson, tylko pan Benjamin Hermans).
[#20] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pawelini, post #14

Chodzi o to, ze nie warto sie meczyc dla garstki osob, szczegolnie w dobie makowek. Niszowe sa wszystkie w tej pozycji. Jedynie a-eon moze chciec portowania dodatkowego systemu aby zwiekszyc sprzedaz swojego produktu. Ja szczerze watpie aby most sie chcial w to bawic.
[#21] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@recedent, post #19

Ale czemu to zawsze się odnośnie do kogoś, który preferuje OS4 niż MOS. Mam wrażenie, że będąc użytkownikiem/fanem MOS można bez karnie jechać po OS4, ale spróbuj odwrotnie to od razu jest albo brak argumentów albo czepianie się. Coraz bardziej PPA staje się jednostronne...
[#22] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@radzik, post #21

Mam wrażenie, że będąc użytkownikiem/fanem MOS można bez karnie jechać po OS4, ale spróbuj odwrotnie to od razu jest albo brak argumentów albo czepianie się.

A kto tutaj w naszej dyskusji "jedzie po OS4"? Kto zaś "jedzie po MorphOS-ie" i jest kwitowany brakiem argumentów, czy też czepianiem się? O braku argumentów mówiłem jedynie w przypadku "żartobliwej" propozycji paweliniego na temat przeportowania MorphOS-a na Pentium III.
[#23] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@G. Kraszewski, post #16

Nie wiem jaki jest stopien zacietrzewienia innych czlonkow mosteamu

W porównaniu do stopnia zacietrzewienia, jaki prezentujesz w tym wątku - z pewnością niewielki.


Chyba zartujesz ,jak na owcę to zaden stopien, Tobie jednak wypada wiecej. Spaliles za soba wiele mostow, w Twoim przypadku to moze miec kiedys znaczenie, w moim nie ;) Moge gledzic, narzekac i zlorzeczyc i nie ma to wiekszego znaczenia, Tobie chyba nie wypada, nie wiem. Pod znaczaca czescia newsow dotyczacych os4 rozpoczynasz chorek uszczypliwosci, to sie robi niesmaczne. Troche mi przeszkadzasz w czytaniu i odbiorze newsow :> Taka mala uwaga jako do redaktora portalu amigowego.

A o czym ja piszę cały czas w tym wątku? O prawdopodobieństwie ukazania się MorphOS-a na X1000. Prawdopodobieństwo ukazania się AmigaOS 4 to bez wątpienia 100%, wszak były już pokazy.


Podales watpliwosci mozliwosc ukazania sie x1000 jako takiej poza wersja developerska. Skad te informacje ? Akurat mnie to ciekawi, bo jestem gleboko zainteresowany tym komputerem.
[#24] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@adam_mierzwa, post #17

Wcześniej czy później MOS team będzie musiał się określić co do dalszego rozwoju, gdy sprzęt Apple się skończy.


Wszystkich G4 to Apple natrzaskało parę milionów.
Tak że zanim sprzęt Apple się skończy to może i dziesięć czy piętnaście lat minąć.
A potem kto to wie?
A może za te dziesięć lat to tanie FPGA będą działały na 3 GHz?
[#25] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@adam_mierzwa, post #17

Nie wiem czy słuchałeś wywiadu z Trevorem, który był relacjonowany na żywo jakiś czas temu. Na pierwszy ogień poszło moje pytanie czy A-EON lub Trevor jest zainteresowany przeportowaniem MorphOSa na X1000. Padła dość jednoznaczna odpowiedź że nie.

Poza tym, czy wyobrażacie sobie że A-EON płaci MorphOS Teamowi za port MorphOSa na X1000, biorą pod uwagę że jeden z członków A-EON to Ben Hermans? Ja jakoś tego nie widzę.

Imo wkładanie sił w port na X1000, jak już pojawi się w sprzedaży jest raczej mało opłacalne i dla MorphOS Teamu jak i użytkowników.
O wiele bardziej wolałbym port na Maca z G5, który może osiągami dogoni albo nawet przegoni X1000 za wiele mniejszą cenę.

Argument, że Maki nie są już produkowane w przypadku G5 do mnie nie trafia. Ile jest tych maków na rynku a ile pojawi się X1000?
[#26] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@radzik, post #21

Looo, alez napisales. Jest jednostronne bo wspiera amigowanie na kazdym systemie, nie to co wiadomy czerwony portal rasistowski ktory nie uznaje innych systemow amigowych. Wiec, drzazge w czyims oku sie widzi ale belki w swoim to juz nie.

Ostatnia edycja: 30.10.10 20:26:25
[#27] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
Faktem jest, ze predzej sie spodziewam portu os 4 na makowki niz mosa na produkty aeonu czy acube. Wszystko zalezy co sie stanie z amiga x1000. Dobrze, ze poki co mamy chociaz te dwie firmy robiace nowy sprzet, bo sa jakiekolwiek peryspektywy. Port na maca byl by koncem sprzetu i powolna agonia, ewentualnie w oczekiwaniu na przejscie na nieokreslona nowa architekture. Z tej grupy cenowej ktora daja stare maki nie ma juz wyjscia na nowy sprzet.
[#28] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pawelini, post #23

Moge gledzic, narzekac i zlorzeczyc i nie ma to wiekszego znaczenia, Tobie chyba nie wypada, nie wiem.

Znaczenia to większego nie ma, chyba, że moderator straci cierpliwość. Ja, owszem, stawiam sobie poprzeczkę nieco wyżej i nie ględzę, nie narzekam i nie złorzeczę.

Pod znaczaca czescia newsow dotyczacych os4 rozpoczynasz chorek uszczypliwosci

Na przykład gdzie? Przy okazji zauważ, że w tym wątku Ty zacząłeś chore uszczypliwości od tego tekstu z Pentium III...

Taka mala uwaga jako do redaktora portalu amigowego.

Którego portalu? Na PPA od ładnych paru miesięcy jestem zwykłym użytkownikiem.

Podales watpliwosci mozliwosc ukazania sie x1000 jako takiej poza wersja developerska. Skad te informacje?

To nie są infomacje, tylko moja osobista opinia na ten temat. Do której to opinii wyrażenia mam pełne prawo. Opinia ta bierze się z założenia, że wersja beta prawie całkowicie nasyci rynek na jaki może liczyć X1000 przy zapowiadanej cenie. Wersji finalnej nie będzie dla kogo robić, chyba że beta okaże się na tyle zabugowana, że nie będzie się nadawała do codziennego użytku. To co napisałem, to również moja osobista opinia, to taka uwaga na przyszłość.
[#29] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pampers, post #25

Trevorovi nie przeszkadza, że będą na X1000 działały inne systemy - w końcu to ewentualnie większa sprzedaż. Ale akurat w przypadku MorphOS-a nie zwiększyłaby się ona istotnie, więc nie jest zainteresowany.
W życiu nie przypuszczałbym, że płaciłby za rozwój konkurencyjnego systemu. Myślałem po prostu ogólnie, że po wyjściu X1000 z czasem MOS/AROS także na niej zagości. Albo że jest szansa dogadania się, żeby przynajmniej część "platformy sprzętowej" była wspólna.

Nie słuchałem tego wywiadu, ale skoro na twoje pytanie padła taka odpowiedź, to nie ma co tego drążyć. Zwłaszcza że cały wątek dyskusji opiera się na jednym podrzuconym przeze mnie zdaniu, a w wywiadzie (mimo jego wtórności podanych informacji) padło kilka innych rzeczy.
[#30] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pawelini, post #27

predzej sie spodziewam portu os 4 na makowki niz mosa na produkty aeonu czy acube

Port na maca byl by koncem sprzetu i powolna agonia

Z tego by wynikało, że spodziewasz się powolnej agonii AmigaOS 4?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem